Коли слід запідозрити розвиток алергічного риніту?

Про можливий алергічний риніт (АР) можуть свідчити – рясні прозорі виділення з носа, чхання, закладеність носа, утруднення носового дихання, печіння та свербіж у носі, зниження нюху, почуття розпирання, біль у придаткових пазухах носа, вусі, почервоніння очей, свербіж в них, кашель – особливо вранці. Дані симптоми, як правило носять тривалий характер, виникають при контакті з причинними алергенами та можуть носити сезонний характер. Симптоми АР здатні до зворотного розвитку після припинення контакту з алергенами або під впливом

Що таке алергічний риніт?

Алергічний риніт – це запалення слизової оболонки носа, в основі якої лежить алергічна реакція, що викликана контактом з алергенами. АР є глобальною проблемою людства, оскільки на це захворювання страждає 20-40% населення світу. Захворювання частіше починається ще в дитячому віці та у осіб з обтяженою спадковістю на алергію.

З якими алергенами пов'язаний розвиток алергічного риніту?

Cеред алергенів головне місце займають кліщі домашнього пилу, пилок рослин, плісняві гриби, таргани, шерсть, продукти життєдіяльності домашніх тварин, рідше – професійні та харчові алергени. В якості причин, що сприяють розвитку та прогресуванню АР можуть виступати інфекції, тютюновий дим, промисловий та інший пил, косметичні, миючі засоби, холодне повітря тощо. Наприклад, АР викликає пилок трьох великих груп рослин: дерев (переважно навесні), злакових трав (влітку), бур’янів (з літа до глибокої осені).

Яким може бути алергічний риніт?

Якщо причиною розвитку АР є пилок рослин чи плісняві гриби, то захворювання носить СЕЗОННИЙ характер. При розвитку реакції на кліщів, тарганів, домашніх тварин мова йде про ЦІЛОРІЧНИЙ характер АР. Захворювання може бути й ЕПІЗОДИЧНИМ при нечастому контакті з алергенами. Також має місце й цілорічний риніт з сезоними загостреннями.

Як виникає алергічний риніт?

Контакт з причинним алергеном у осіб з АР призводить до активації багатьох клітин імунної системи з наступним вивільненням з них численних біологічно-активних речовин, які викликають розвиток симптомів алергії.
Гостра фаза алергічної реакції починається вже через декілька хвилин після потрапляння алергену на слизову оболонку носа, пізня фаза – через 6-24 години.

Чим небезпечний алергічний риніт?

До АР не можна відноситися легковажно, як просто до нежитю, оскільки буває не лише легкий, але й середньотяжкий, тяжкий і навіть ускладнений перебіг цього захворювання. Його тяжкість пов’язана з порушенням якості життя, здатності людини до повноцінного навчання, праці, відпочинку, нормального сну. Несвоєчасно виявлений і раніше не лікований АР може ускладнюватися запаленням придаткових пазух носа, вуха, очей, утворенням поліпів, приєднанням до АР астми, що вимагає відповідного обстеження.

Чи можна вилікувати алергічний риніт?

На жаль, поки що не можна говорити про вилікування АР, оскільки це хронічний запальний процес і у людини з алергією навіть при відсутності її клінічних проявів має місце хоча й мінімальний, але постійний запальний процес, який посилюється при подальших контактах з алергенами.

Як підтвердити наявність алергічного риніту?

При підозрі на АР слід звернутися до свого сімейного лікаря або потрапити на консультацію до вузького спеціаліста – алерголога чи оториноларинголога. Діагноз АР підтверджується при виявленні підвищеної чутливості до алергенів за допомогою шкірних і лабораторних тестів з ними. В разі необхідності можуть бути використані інші інструментальні та лабораторні методи обстеження.

Як лікується алергічний риніт?

Лікування повинно бути комплексним і достатньо тривалим. Воно включає освіту, припинення або зменшення контакту з алергенами (елімінаційні заходи), застосування медикаментозних препаратів (фармакотерапія) та специфічної імунотерапії алергенами (АСІТ).

Що таке елімінація алергенів?

Повністю усунути контакт з алергенами вкрай важко, але реально зменшити їх кількість на слизових оболонках. Цього можна досягти за допомогою промивання носа сольовими розчинами. Місцеве застосування препаратів на основі морської води (наприклад, спрей «Хьюмер») в спеціальних балонах суттєво знижує концентрацію алергенів на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів, а також ефективно усуває закладеність носа, не викликаючи побічної дії, характерної для судинозвужувальних крапель в ніс, які з великою обережністю можно використовувати 3-5 днів.

Як правильно промивати ніс?

Промивати ніс можна від 2 до 8 разів на добу за потребою. Правильне промивання носа – це гарна елімінація алергенів, а ще й підвищення ефективності інших назальних засобів.

Правила промивання носа (дітям старше 2-х років і дорослим:

  • нахилити голову вбік
  • ввести розпилювач в носовий хід, який знаходиться зверху
  • натиснути на розпилювач протягом 2-3 секунд, щоб промити ніс
  • продути ніс, щоб очистити його від слизу
  • за необхідності повторити процедуру.

Які лікарські засоби найбільш ефективні при алергічному риніті?

До найбільш ефективних препаратів для лікування АР відносяться топічні глюкокортикостероїди (ТГКС) для
введення в порожнину носа та антигістамінні препарати. Сучасні ТГКС (наприклад, мометазону фуроат) найбільш ефективно усувають симптоми АР та завдяки низькому потраплянню в загальний кровообіг не мають системних побічних ефектів «гормональних» препаратів.

Коли призначається алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ)?

При важкому перебігу захворювання лікар може розглядати призначення АСІТ. Метод полягає у введенні хворому зростаючих доз причинного алергену з метою повного усунення або зменшення клінічних проявів АР.
Вибір алергенів для АСІТ, їх форм та методу ведення (підшкірний, під’язиковий, краплі, таблетки) здійснює індивідуально тільки алерголог.

Сезонний календар цвітіння рослин на території України

Засоби для промивання носу (елімінаційної терапії), що містять 100% нерозведену стерильну морську воду.

Комментарии на “Все, що потрібно знати про алергічний риніт

  1. Светлана:

    Удобней и мягче Хьюмера нет!Пользуюсь больше 10 лети всем рекомендую.Хьюмер -это свободное дыхание и здоровье,

  2. Олеся:

    У моей мамы каждый год в августе начинаются симптомы аллергического ринита, нос заложен, течет из носа и из глаз , таблетки от аллергии не помогали, доктор порекомендовал промывать нос хьюмером и фликс применять. Эффект сразу получился, через пару дней симптомы уменьшились, стало легче дышать, слезы прекратились. Уже второй сезон хьюмер и фликс помогает. Хьюмер попробовала и сама дря промывания, особенно когда жара и сухость в носу, корки. Для меня идеально, мягко и эффективно. Хьюмер самый лучший из всех, потому что в нем морская вода, а не соль разведенная

  3. Елизавета:

    мне врач назначил Фликс с Хьюмер два года назад, с тех пор только этим и спасаюсь.Рельтатом довольна!

  4. Natali:

    я промываю нос Хьюмером когда цветет амброзия и мне легче

  5. Ктося:

    Знаю точно, что при любой алергии необходим чистый воздух в доме (это однозначно мойка воздуха или очиститель) + отсуствие всяких захламленностей, а так же частое промывание носа.

    Я раньше и думать не думал, что это может быть эффективным, пока у малыша ( на момент написания коммента 2 года) не начался первый насморк и врач не поррекомендовала купить промывайку и “высасывалку”. Вторая – это удар по нервам родителя, а вот первая – крутая штука. После годика уже пользуемся спреем и вот я регулярно использую “взрослую версию” спрея. Сказать, что это новый экспириенс для меня и я жалею, что раньше не использовал – не сказать ничего. Очень рекомендую.

    Так же добавлю, что если Вы вдруг решите попробовать дешевые аналоги или “бабушкины болтушки” – не спешите делать выводы о всех препаратах с назначением промывания носа. Я когда рассказал метери – она сразу отреагировала, что, мол, “фигня это все. Нос засушивает”. Хотя потом как выяснилось именно подобные “зачем покупать, сделаю сама” она и использовала. Не подумайте, что заказуха, но пишу только потому, что штука реально крутая.

  6. Галина:

    Аллергия – это жесть!
    Всем, кто страдает – рекомендую не затягивать, а начинать промывать нос еще до цветения! Хьюмер да, уже использую

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *