Хондропротектор – його необхідність для суглобів хребта

Остеоартроз без перебільшення можна назвати найпоширенішим захворюванням опорно-рухового апарату, оскільки у віці від 50 років він є у кожного другого, а після 60 років – у всіх без винятку. Суть його – у дегенеративно-дистрофічних вікових змінах усіх суглобів. Їхні хрящі стають ламкими, менш еластичними, розшаровуються, стоншуються і втрачають свої амортизаційні властивості. Так ушкоджуються, наприклад, колінні, кульшові та міжхребцеві суглоби (остеохондроз хребта). Через це людина відчуває скутість та біль у суглобах рук, ніг, спині. Основою лікування остеоартрозу та остеохондрозу є використання хондропротекторів.

Що таке хондропротектор

Для усунення болю в спині та суглобах широко застосовуються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) у вигляді гелів та мазей для зовнішнього застосування та у формі таблеток для прийому внутрішньо. Вони досить швидко покращують стан, усуваючи запалення та гострий біль, але ніяк не впливають на розвиток та прогресування руйнівних процесів, що відбуваються в суглобах. Якщо застосовувати їх занадто довго і часто без консультації лікаря, додатково до остеохондрозу хребта можна «заробити» виразку шлунка.

Хондропротектори мають принципово іншу дію: вони забезпечують відновлення власних хрящових структур людини в уражених суглобах. Це основа лікування остеоартрозу та остеохондрозу, препарати, що безпосередньо впливають на механізм виникнення хвороби. Приймати хондропротектори слід тривалими курсами. Оскільки хвороба розвивалася десятиліттями, то зворотний процес потребує часу. Тепер ви знаєте відповідь на запитання, що таке хондропротектор.

У якому разі необхідно приймати хондропротектори

Профілактика набагато легша і дешевша, ніж лікування хвороби. Ця аксіома особливо точна, коли йдеться про наші суглоби. Застосування хондропротекторів дає змогу значно відтермінувати розвиток остеоартрозу та остеохондрозу.
Хондропротектор для суглобів кінцівок і хребта можна приймати людям віком від 18-20 років і тим паче після 30. Якщо суглоби під час руху хрустять, якщо ви довго не можете відновитися після фізичного навантаження у спортзалі, болить шия або спина після роботи за комп’ютером, то вам потрібен хондропротектор.
Літнім людям, які вже страждають від сильного болю в спині та суглобах рук і ніг, хондропротектор теж приймати необхідно. Такий препарат уповільнить розвиток захворювання і відтермінує настання моменту, коли вже потрібне протезування – заміна власного пошкодженого суглоба штучним. Хондропротектори допомагають значно підвищити якість життя людей з остеоартрозом та остеохондрозом, віддаляють ймовірне пов’язане з цими захворюваннями настання інвалідності.

Навіщо хондропротектор потрібен для суглобів хребта, його властивості

Хондропротектори є досить великим класом препаратів. До них належать синтезовані природні речовини, компоненти рослинного походження, вітаміни, мінерали тощо. Ось найефективніші хондропротектори та їхні властивості:

  • Глюкозаміну сульфат. Впливає на обмін речовин у хрящовій тканині. Відновлює дефіцит власного глюкозаміну, стимулює синтез гіалуронової кислоти в синовіальній рідині всередині суглобів, відновлює ферментативні процеси в клітинах суглобового хряща, тобто бере участь у формуванні хрящової тканини. А головне – гальмує розвиток дегенеративних процесів у суглобах, відновлює їхню функцію та зменшує біль..
  • Хондроїтину сульфат. Необхідний для відновлення хрящів, оскільки надає їм форми та еластичності, сприяє утриманню в них води. Має протизапальну активність, уповільнює загибель клітин хрящів (хондроцитів), гальмує процеси дегенерації хрящової тканини та стримує прогресування остеоартрозу та остеохондрозу. Сприяє зменшенню болю в суглобах та відновленню їх легкого руху.
  • Метилсульфонілметан (МСМ). Це джерело сірки, яка легко засвоюється та відіграє роль провідника хондроїтину в системному кровотоку та уражених суглобах. Покращує гнучкість і еластичність сполучної та хрящової тканини, має протизапальні та знеболювальні властивості.
  • Колаген. Це один із найпоширеніших білків у тілі людини. Він є у складі всіх структур суглобів. При остеоартрозі та остеохондрозі колагену організму не вистачає, оскільки він посилено руйнується. Надходження колагену як хондропротектора частково компенсує його дефіцит та сприяє гальмуванню дегенеративно-дистрофічних змін у суглобах.
  • Екстракт кореня гарпагофітуму. Інша його назва – екстракт кореня мартинії запашної. Компоненти цієї рослини пригнічують речовини, що спричиняють розвиток запалення та деструкцію хрящової тканини, міжхребцевих дисків та суглобів. При тривалому прийомі гарпагофітум сприяє припиненню прогресування хвороби.
  • Марганець. Це один із головних мікроелементів, необхідних для синтезу сполучної та хрящової тканини.
  • Гіалуронова кислота. Входить до складу внутрішньосуглобового мастила (синовіальної рідини), забезпечує легкий рух у суглобах, сприяє живленню хрящів та відновленню їхньої тканини, усуненню болю. За вікових захворювань кількість синовіальної рідини в організмі значно зменшується.
  • Вітамін С. Збільшує синтез власного колагену, допомагає підтримувати структуру, еластичність та функції хрящів.

Протипоказання до застосування

Хондропротектори не мають великої кількості протипоказань до застосування та побічних ефектів. Їх небажано приймати жінкам під час вагітності та годування груддю, підліткам до 18 років, людям з тяжкими порушеннями функції печінки та нирок (краще проконсультуватися з лікарем). Зазвичай хондропротектори не спричиняють небажаних реакцій. Можлива підвищена чутливість до якогось із компонентів, їх непереносимість.

Які препарати належать до хондропротекторів

Вибір хондропротекторів зараз досить великий. Вони мають різний склад – від 1-2 компонентів до 7-10 – та різні форми випуску (мазь, гель, таблетки, капсули). Ефективніше діють багатокомпонентні препарати, які приймають внутрішньо. Саме до таких належить Вертебра (SCHONEN). До її складу включені хондропротектори, що взаємно підсилюють властивості один одного: глюкозаміну сульфат, хондроїтину сульфат, метилсульфонілметан, гідролізат колагену, вітамін С, екстракт кореня гарпагофітуму, гіалуронова кислота та сульфат марганцю. Докладніше про переваги та показання до застосування Вертебри читайте тут.