Так-так, ферменти – це не лише травлення!

А ви теж, почувши про запалення, асоціюєте цей термін із захворюваннями, чи не так? Незважаючи на підступність запального процесу – це специфічна реакція організму, завдяки якій він захищає себе від впливу шкідливих факторів шляхом відмежування осередку запалення, в якому за допомогою армії клітин та численних процесів відбувається відновлення та сприяння одужанню.

У сучасному житті нам ніколи чекати, коли організм самотужки впорається із запаленням, ми не готові терпіти біль та дискомфорт, тому вже майже не уявляємо, як можна обійтися без нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП)1. Вони добре зарекомендували себе при різноманітних захворюваннях (опорно-рухового апарату, ротової порожнини, органів черевної порожнини та сечостатевих органів) завдяки швидкому знеболенню, позбавленню жару та усуненню запального процесу.

На жаль, через негативний вплив на шлунок та інші органи обмежений період застосування НПЗП2. Враховуючи той факт, що запальний процес зазвичай триває від кількох днів до тижнів, доводиться вибирати між допомогою та побічними ефектами.

При потребі у прискоренні одужання та зниженні доз НПЗП на допомогу приходять харчові ферменти (ензими), а саме – СИСТЕМНА ЕНЗИМОТЕРАПІЯ (СЕТ)3. Здивовані? Не ви єдині! У попередній статті ми вже ознайомили вас із СЕТ, сьогодні ж розглянемо найчастіші стереотипи, які стосуються ферментів та їхніх ефектів.

Ферменти при запаленні
Долаємо стереотипи

Стереотип №1: Ферменти – це допомога травленню, адже вони працюють лише у шлунково-кишковому тракті (ШКТ).

Читаючи цю статтю, ви, мабуть, вже пригадали відомі бренди для поліпшення травлення. І недарма, адже завдяки тривалій рекламі по телебаченню та радіо виникає асоціація з ферментами підшлункової залози, наприклад коров’ячого або свинячого панкреатину. Вони дійсно допомагають розщеплювати їжу (жири та вуглеводи) у ШКТ, і зазвичай приймають їх саме під час травлення.

Але існують інші ферменти – протеолітичні ензими, які розщеплюють білок. Їх приймають інакше, наприклад за 30 хвилин до або через 2 години після вживання їжі. У такому випадку вони не зустрічаються із їжею та транзитом проходять шлунок. Далі всмоктуються у тонкому кишківнику і за допомогою транспортних білків переміщуються по крові і лімфі до місця запалення. Потрапивши в осередок запалення або рани, ці ензими розщеплюють пошкоджені білки та через численні реакції стимулюють власні клітини долати патологічний процес, сприяючи очищенню та загоєнню.

Стереотип №2: Ферменти розчиняються у шлунку.

Ферменти, призначені для системної ензимної терапії, покриті захисною кишковорозчинною оболонкою, яка, на відміну від шлунковорозчинних оболонок, запобігає розчиненню ферментів у шлунку.

Стереотип №3: Ферменти застосовуються лише при важкості у шлунку при переїданні і не мають іншого призначення для організму.

На відміну від травних ферментів, протеолітичні ензими, такі як бромелаїн, виділений з ананаса, і серратіопептидаза, отримана з шовкопряда, мають широкий спектр дії:

  • зменшення запалення та набряку при травмах опорно-рухового апарату;
  • розрідження слизу при захворюваннях верхніх дихальних шляхів;
  • покращення проникнення антибіотиків до осередку запалення;
  • розщеплення фібрину спайок та рубцевої тканини;
  • відновлення після оперативних втручань.

Саме ці ефекти зазвичай ми очікуємо отримати від звичних для нас НПЗП, тож застосування ензимів у комплексній терапії з НПЗП дає змогу не тільки посилити протизапальний ефект, а ще й знизити дозу останніх4.

Але ензими можуть більше! Як природні каталізатори вони прискорюють процеси відновлення та загоєння. Препарати СЕТ не пригнічують вироблення власних ензимів, не зумовлюють синдром відміни, не мають токсичності. Навпаки, вони характеризуються високою ефективністю, добре переносяться, посилюють дію інших лікарських препаратів, чим можуть надати величезну допомогу в лікуванні багатьох захворювань.

Запустіть свій власний механізм боротьби із запаленням за допомогою комплексу ензимів Ензібар Інфламаза та Ензібар Тібіар.

  1. Викторов А.П. Побочное действие современных нестероидных противовоспалительных препаратов: проблемы остаются? // Укр. мед. часопис, 2003, №1(33): 79–89.
  2. Швец Н.И. Осложнения со стороны пищеварительного тракта, вызванные приемом нестероидных противовоспалительных препаратов. Часть 1. Эпидемиология, механизмы развития, оценка гастроинтестинального риска, значение Helicobacter pylori / Н.И. Швец, Т.М. Бенца // Укр. мед. часопис, 2002, № 6(32), с. 46-51.
  3. Веремеенко К.Н., Коваленко В.Н. (ред.), 2000.
  4. Gastrointestinal absorption and biological activities of serine and cysteine proteases of animal and plant origin: review on absorption of serine and cysteine proteases // Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol. 2012; 4(1): 10–27.