Харчове отруєння
Перекуси вуличною їжею, купівля готових страв у супермаркетах, пікніки – все це створює небезпеку харчового отруєння, особливо в теплу пору року. Найчастіше ми знаємо (здогадуємося), що стало його причиною – страва була незвичайною на смак, її запах на мить здався не зовсім добрим… Але трапляється, що симптоми харчового отруєння стають повною несподіванкою. Як його розпізнати та діяти правильно?
Що таке харчове отруєння та його симптоми
Харчове отруєння – це результат дії токсинів мікроорганізмів (найчастіше бактерій) із неякісних продуктів харчування. При цьому у людини можуть виникнути такі симптоми:
- нудота;
- блювання;
- біль у животі;
- метеоризм (підвищене газоутворення);
- діарея (пронос).
Усе це захисні реакції організму, спрямовані на виведення токсинів з організму.
Що робити при харчовому отруєнні?
За можливості при харчовому отруєнні насамперед треба промити шлунок. Людина повинна випити кілька склянок теплої води (дитина – по 100 мл на кожен рік життя), а потім викликати у себе блювання, натискаючи пальцем на корінь язика.
Якщо ж минуло понад 2-3 години з моменту вживання недоброякісної їжі, то її в шлунку вже немає, тому страждає кишечник – виникають болісні спазми, гази в животі і часті рідкі випорожнення.
Для лікування харчових отруєнь обов’язкові такі заходи:
- Прийом ефективного сорбенту.
- Часте вживання невеликої кількості води для відновлення балансу рідини в організмі.
- Дієта протягом 1-3 діб.
Що робити при харчовому отруєнні, якщо його симптоми дуже важкі, знає лише лікар. До нього обов’язково варто звернутися, якщо:
- діарея не минає більше двох діб;
- неможливо вгамувати блювоту;
- у калі багато слизу або є кров;
- температура тіла вище 38 оС понад дві доби;
дуже сильно і довго болить живіт.
Який препарат краще при харчовому отруєнні
При харчовому отруєнні слід розпочинати лікування з прийому сорбенту. Навіть якщо більша частина токсинів вийшла разом із блювотними масами, все одно якась їх частина залишилася в організмі. А якщо блювання та/або промивання шлунка не було, сорбент необхідний тим більше.
Чудовим сорбентом є Фільтрум Гастро гель на основі високодисперного діоксиду кремнію. Завдяки запатентованій формулі Silidex® 5 він поглинає своєю поверхнею, зв’язує та виводить безліч різних токсинів, що сприяє швидкому усуненню всіх симптомів харчового отруєння. При цьому Фільтрум Гастро гель утворює захисний шар на слизовій оболонці шлунково-кишкового тракту, щоб зменшити її пошкодження токсинами та агресивними продуктами обміну речовин, що утворюються при отруєнні.
Для компенсації втрат води організмом у результаті діареї потрібно часто пити. Ще краще – використовувати препарат із солями для оральної регідратації.
Зазвичай ентеросорбенту та сольового препарату достатньо для усунення симптомів харчового отруєння за 1 добу. Але можуть знадобитися інші препарати, наприклад, кишковий антисептик, пробіотик, спазмолітик тощо.
Що можна їсти при харчовому отруєнні?
Ефективна допомога при харчовому отруєнні передбачає дієтотерапію. Першого дня найкраще поголодувати, до того ж апетиту і не буде. Потім можна пити неміцний чай із сухариками або галетним печивом. Коли захочеться їсти, приготуйте вівсянку на воді чи кілька печених яблук. Надалі, у міру нормалізації самопочуття, можна поступово переходити до свого звичайного раціону.