Мікроби не пройдуть! Роль срібла у місцевому лікуванні ран

Протимікробні властивості срібла відомі з давніх-давен. Ще в Стародавньому Римі, збираючись у тривалий похід, мандрівники брали із собою воду у срібних посудинах. Це давало змогу довго використовувати її для пиття, не боячись діареї. А про такий древній і простий спосіб знезараження води, як срібна ложка, занурена туди заздалегідь, чули всі! З початком епохи антибіотиків срібло як антисептик відійшло на другий план і було незаслужено забуте. Але тепер, коли стійкість бактерій до антибіотиків катастрофічно швидко зростає у зв’язку з їх нераціонально широким застосуванням, інтерес до цього дивовижного металу знову повернувся.  

Механізм дії срібла: науковий погляд

То як сріблу вдається знищувати бактерії? Жодних чудес, все науково обґрунтовано: іони срібла поглинаються клітинною оболонкою мікроба, в результаті порушуються її функції, оболонка руйнується і мікроорганізм гине. Нещодавно вчені з Арканзасу, США, зробили цікаве відкриття того, що іони срібла мають ще й інший шлях впливу на мікробні клітини. І цей механізм принципово відрізняється від того, як діють антибіотики. Було встановлено, що при обробці бактерій іонами срібла відбувається порушення зв’язків між нитками ДНК, тому клітина мікроорганізму позбавляється здатності розмножуватися1. Важливий факт: чим дрібніші частки цього металу, тим вищий їхній антибактеріальний ефект, адже вони забезпечують набагато більшу питому площу поверхні, у свою чергу це збільшує зону контакту частинок металу з бактеріями або вірусами. Саме тому іонне срібло набагато активніше у боротьбі з бактеріями, ніж молекулярне2.

На сьогоднішній день описано вже 4 точки докладання зусиль іонів срібла щодо антимікробної дії на мікроорганізми. Це набагато більше, ніж у кожного із наявних сьогодні антибіотиків, включно з найсучаснішими.

Ось ці 4 точки:

1. Оболонка бактеріальної клітини. Іони срібла руйнують її.

2. Срібло порушує метаболізм бактерії, пригнічуючи її дихання.

3. Іони срібла зв’язуються з ДНК мікробів, тим самим унеможливлюють їхнє розмноження.

4. Срібло утворює всередині бактеріальної клітини вільні радикали, що спричинює її загибель.

Такий четверний хук ліворуч, праворуч, зверху та знизу не залишає шансу мікробу на виживання! Це точно – «мікроби не пройдуть»!  

Іони срібла – альтернатива антибіотикам при місцевому лікуванні ран

Чому важливо боротися з мікроорганізмами при лікуванні ран? У нормі шкіра є природним бар’єром організму. Але при її пошкодженні перепона зникає, і рана стає вхідною брамою для інфекції. Бактерії починають розмножуватися в тканинах, що не лише ускладнює загоєння та призводить до утворення грубих рубців у майбутньому, а й небезпечно, адже є ймовірність поширення інфекції по всьому організму. У більшість мазей, призначених для лікування ран, як протимікробний компонент входять антибіотики. Але антибіотики мають одну істотну ваду – дедалі більше мікроорганізмів виробляють стійкість до них. Отже, антибіотики діють не завжди. Особливо ця проблема актуальна у лікуванні хронічних ран. Медики вже б’ють на сполох, оскільки резистентної патогенної мікрофлори стає дедалі більше.

Саме через необхідність шукати альтернативу антибіотикам розпочався справжній ренесанс епохи срібла. І якщо прийом внутрішньо колоїдного срібла для системного лікування інфекційних захворювань викликає дискусії, оскільки цей метод недостатньо вивчений і може бути небезпечним, місцеве застосування засобів зі сріблом має переконливу доказову базу.

Давайте розглянемо під мікроскопом, з ким належить розпочати боротьбу відважному сріблу. Найчастіше збудниками ранової інфекції є стафілококи, стрептококи, рідше – кишкова та синьогнійна палички, протей, ксебсієли, бактероїди, фузобактерії. Ці мікроорганізми вважаються умовно-патогенними, тому що постійно співіснують із організмом людини3. Чим довше гоїться рана, тим різноманітніша мікрофлора в ній. А в хронічних ранах (пролежні, виразки нижніх кінцівок при цукровому діабеті, варикозному розширенні вен) утворюються мікробні асоціації. І найчастіше ці мікроби вже мають стійкість до багатьох антибіотиків. Саме в лікуванні таких ран пов’язки з іонами срібла можуть стати справжньою чарівною паличкою. 

Пов'язка Алпе® ПримаДерм з альгінатом кальцію та іонами срібла – чудове рішення для лікування інфікованих ран

Алпе® ПримаДерм з альгінатом кальцію та іонами срібла – сучасна пов’язка, розроблена спеціально для лікування інфікованих ран з великою кількістю ексудату (ранова рідина, гній)4. Вона призначена для розв’язання проблем, характерних для такого типу ран, і має такі переваги:

1) Забезпечує адекватне видалення великої кількості ранової рідини, при цьому вона не пересушує тканини, а створює сприятливе для загоєння вологе середовище.

2) Захищає рану від широкого спектра мікроорганізмів, бореться з рановою інфекцією завдяки іонам срібла.

3) Зменшує неприємний запах із рани.

4) Сприяє контролю незначних кровотеч при поверхневих ранах.

Пов’язка Алпе® ПримаДерм з альгінатом кальцію та іонами срібла механічно стабільна і, на відміну від марлі та бинтів, не забруднює рану мікроворсинками. Вона виготовляється з натуральних матеріалів, які мають хорошу біологічну сумісність із тканинами людини.

Для яких ран можна використовувати Алпе® ПримаДерм з альгінатом кальцію та іонами срібла?

– травматичні та післяопераційні рани;
– трофічні виразки ніг;
– діабетичні виразки;
– пролежні.  

Як використовується пов'язка:

1. Очистіть рану та шкіру навколо неї.
2. Дістаньте пов’язку зі стерильної упаковки та накладіть безпосередньо на рану.
3. Закріпіть поверхневою пов’язкою (бажано не плівковою, щоб не порушувати дренаж рани).

Пов’язка за розміром має відповідати розміру поверхні рани. Вона доступна в трьох розмірах: 5 см * 5 см, 10 см * 10 см і 10 см * 20 см, що дає можливість підібрати найбільш відповідну пов’язку для різних за розміром ран.

Міняти пов’язку на початку лікування рекомендується кожні 24 години. Якщо пов’язка виявилася сухою, попередньо змочіть її стерильним фізіологічним розчином, після чого вона легко знімається.  

Перегляньте відеоінструкцію з нанесення пов'язки:

На що звернути увагу:

– не використовуйте пов’язку на сухі ранові поверхні, оскільки вона призначена для всмоктування великої кількості рідини;

– якщо має бути МРТ пошкодженої зони, то перед обстеженням зніміть пов’язку;

– дотримуйтеся стерильності при нанесенні пов’язки та не використовуйте її, якщо індивідуальний пакет з пов’язкою був пошкоджений або відкритий раніше;

– пов’язка Алпе® ПримаДерм з альгінатом кальцію та іонами срібла хоч і має помірний гемостатичний ефект, але не застосовується для зупинки великих кровотеч.

Перед застосуванням пов’язки обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та ознайомтеся з інструкцією із застосування медичного виробу!  

Замовити пов'язку Алпе® ПримаДерм з альгінатом кальцію та іонами срібла можна тут:

Реклама. Не є лікарським засобом. Є застереження. Перед застосуванням слід ознайомитися з інструкцією із застосування медичного виробу та проконсультуватися з лікарем.

DMUA.ALP.23.12.01

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!

Література:

1. Sadoon AA, Khadka P, Freeland J, Gundampati RK, Manso RH, Ruiz M, Krishnamurthi VR, Thallapuranam SK, Chen J, Wang Y. 2020. Silver ions caused faster diffusive dynamics of histone-like nucleoid-structuring proteins in live bacteria. Appl Environ Microbiol 86:e02479-19. https://doi.org/10.1128/AEM.02479-19.

2. Woo Kyung Jung, Hye Cheong Koo, Ki Woo Kim, Sook Shin, So Hyun Kim, and Yong Ho Park. Antibacterial Activity and Mechanism of Action of the Silver Ion in Staphylococcus aureus and Escherichia coli. January 2008. Applied and Environmental Microbiology 74(7):2171-8. https://doi.org/10.1128/AEM.02001-07.

3. Pavlik V, Sobotka L, Pejchal J et al. Silver distribution in chronic wounds and the healing dynamics of chronic wounds treated with dressings containing silver and octenidine. The FASEB journal. 2021;35:e21580. https://doi.org/10.1096/fj.202100065R.

4. lнструкцiя iз застосування медичного виробу АЛПЕ® ПримаДерм з альгiнатом кальцiю та iонами срiбла (пов’язка).