«Нарощування» сірої речовини мозку: відкриття, значення якого ще належить оцінити!

Сіру речовину мозку можна «наростити»!

Навіть люди, далекі від медицини, знають, що у центральній нервовій системі є тканина двох видів – біла та сіра. Саме сіра речовина мозку допомагає нам рухатися, бачити, чути, думати, запам’ятовувати, відчувати емоції та говорити. У дитинстві вона зростає, стає щільнішою, а з віком починає зменшуватися в об’ємі…

Те, що робить нас людьми

Зі зменшенням товщини сірої речовини мозку вчені пов’язують зниження когнітивних функцій, тобто здатності до сприйняття та аналізу інформації про навколишню дійсність, порушення концентрації уваги, погіршення пам’яті, особливо короткострокової. Це добре знайоме людям похилого віку: вони в деталях можуть описати події своєї юності, але абсолютно не пам’ятають, що було вчора.
За великим рахунком сіра речовина мозку робить кожного з нас гомо сапієнсом, і дуже важливо, щоб з часом її об’єм не зменшувався. Але що впливає на перебіг цього вікового процесу? Відповідь знайшли американські вчені. Виявляється, існує пряма залежність між товщиною сірої речовини мозку, когнітивними функціями та вмістом у плазмі крові фосфатидилхоліну. Чим його більше, тим краще!

Що таке фосфатидилхолін?

Фосфатидилхолін – це сполука з класу фосфоліпідів, що складається з холіну та поліненасичених жирних кислот (ПНЖК), зокрема докозагексаєнової. З нього формуються мембрани різних клітин, наприклад нервових (нейронів), та синтезуються речовини, які відповідають за пам’ять.
Команда неврологів Іллінойського університету вирішила з’ясувати, чи впливає фосфатидилхолін на когнітивну гнучкість, тобто здатність мозку пристосовуватися до нових вимог, знаходити нестандартні шляхи виконання завдань. Учені обстежили 122 здорові особи віком від 65 до 75 років без когнітивних порушень. Встановили кількість фосфатидилхоліну в плазмі їхньої крові та провели з ними спеціальні нейропсихологічні тести, в яких потрібно було швидко визначати задані послідовності чисел та літер.
Виявилося, що низькі рівні фосфатидилхоліну – це явна ознака зниження пам’яті та інших когнітивних здібностей, а мала кількість важливих компонентів фосфатидилхоліну, особливо докозагексаєнової кислоти, – показники вікового зниження мозкових функцій. І навпаки, високі рівні фосфатидилхоліну, що містить докозагексаєнову кислоту (омега-З, DHA), у плазмі були зафіксовані у людей з більшою продуктивністю мозку та кращою когнітивною гнучкістю.
Крім того, при проведенні МРТ головного мозку учасників експерименту з’ясувалася ще одна цікава закономірність: чим більше у людини фосфатидилхоліну в плазмі крові, тим товща сіра речовина її мозку1. Іншими словами, якщо цієї речовини досить багато, то молодість мозку зберігається… до старості.

Геніальне рішення і водночас просте як усе геніальне

Значення цього відкриття ще належить оцінити, адже населення планети стрімко старіє і стає дедалі більше людей із когнітивними порушеннями. Тому розробка стратегії збереження молодості мозку дуже актуальна. І одним з її аспектів може бути застосування фосфатидилхоліну у поєднанні з довголанцюговими поліненасиченими жирними кислотами (DHA).

Це рішення – просте і доступне всім без винятку, оскільки в плазму крові надходить фосфатидилхолін, який ми отримуємо з продуктами харчування. Тож якщо хочете наростити товщину сірої речовини головного мозку, зберегти ясність думки, швидкість реакції та чудову пам’ять до глибокої старості, їжте сою та інші бобові, жовтки курячих яєць, печінку, арахіс, спаржу. Корисна для мозку також жирна морська риба, де багато поліненасичених жирних кислот.

Як доповнення до раціону джерелом фосфатидилхоліну, інших корисних фосфоліпідів та ПНЖК може бути і дієтична добавка Інтеларія. У кожній капсулі Інтеларія містяться фосфатидилхолін, фосфатидилсерін, докозагексаєнова та ейкозапентаєнова омега-3 ПНЖК, а також ресвератрол. Інтеларію досліджували при легкому дисбалансі пам’яті та звернули увагу на те, що одночасний прийом такої комбінації взаємопосилює дію всіх компонентів та сприяє позитивному впливу на оптимізацію пам’яті2,3.

1. Zamroziewicz M. K., Zwilling C.E., Barbey A.K. Inferior Prefrontal Cortex Mediates the Relationship between Phosphatidylcholine and Executive Functions in Healthy, Older Adults // Front Aging Neurosci. 2016; 8: 226. doi: 10.3389/fnagi.2016.00226 .

2. Дельва М.Ю., Дельва І.І., Литвиненко Н.В. та ін. Ефективність та безпека комплексу інтеларія у пацієнтів з легкими когнітивними порушеннями судинного генезу // Український медичний журнал. DOI: 10.32471/umj.1680-3051.160.253024.

3. Інструкція дієтичної добавки Інтеларія.