Пиловий кліщ і як його виявити
Пилові кліщі – майже прозорі крихітні павукоподібні істоти завдовжки всього 0,2–0,33 мм. Ідеальні для їхнього розмноження зовнішні умови – температура повітря +10-30 °С та вологість понад 50%. Найбільші колонії пилових кліщів зазвичай мешкають у постільній білизні, матрацах, м’яких меблях, текстилі та в м’яких іграшках. Через невеликий розмір вони досить легко переносяться на невеликі відстані просто рухом повітря.
Симптоми алергічного риніту
Основне джерело живлення для пилових кліщів – відмерлі частинки шкіри людини. Спеціальні ферменти, за допомогою яких кліщі перетравлюють свою їжу, зберігаються у їхніх фекаліях і є основними тригерами алергічних реакцій.
Згідно зі статистичними даними, до 25% населення планети страждає на алергію, а у великих містах – до 30%, і в багатьох випадках її причина – пилові кліщі.
Однією з алергічних реакцій є алергічний риніт – запалення слизової оболонки носа. Його симптоми можуть варіюватися від легких до дуже важких.
Симптоми алергічного риніту:
- свербіж у носі та очах;
- рясні слизові виділення з носа, хронічний нежить;
- часті напади чхання;
- погіршення чи втрата нюху;
- загальна слабкість;
- головний біль.
Причини появи алергічного риніту
Алергічний риніт умовно можна поділити на сезонний та цілорічний. Причиною сезонного риніту (сінної лихоманки) найчастіше є пилок різних рослин: навесні – дерев, влітку та восени – трав та бур’янів.
Цілорічний риніт є наслідком постійного контакту з алергеном, що вдихається вдома, наприклад, екскрементами пилових кліщів або алергенів домашніх тварин (часточки епідермісу, хутро або краплинки слини).
Лікування алергічного риніту
Лікуванням алергічного риніту займається лікар-алерголог, який може призначити препарати залежно від інтенсивності симптомів та їх тяжкості. При цьому обов’язково враховуються вік, протипоказання та наявність у пацієнта інших захворювань, зокрема астми.
Для лікування використовуються:
- промивання носа фізіологічним сольовим розчином. Цей засіб діє при легкому алергічному риніті;
- антигістамінні засоби. Їх можна використовувати, коли симптоми виникають нечасто або тривають недовго;
- спреї для носа із кортикостероїдами. Вони працюють найкраще за курсового використання;
- протинабрякові засоби. Можуть бути корисні для зменшення закладеності носа;
- імунотерапія – регулярні ін’єкції алергену, щоб навчити імунітет його розпізнавати та знешкоджувати (кожна доза трохи більша за попередню, поки людина не досягне дози, яка допомагає контролювати симптоми). Для профілактики цілорічного алергічного риніту за можливості не повинно бути контакту з постійним алергеном.
Для профілактики цілорічного алергічного риніту за можливості не повинно бути контакту з постійним алергеном.
Для цього потрібно:
- видалити предмети, що збирають пил (дрібнички, журнали, книги та м’які іграшки);
- використовувати подушки з наповнювачем із синтетичного волокна;
- часто прати постільну білизну у гарячій воді;
- регулярно проводити прибирання будинку пилососом та вологе прибирання;
- замінити портьєри та штори на жалюзі;
- використовувати вологопоглиначі в погано провітрюваних та сирих приміщеннях;
- обмежити відвідування домашніми тваринами певних кімнат.
Спрей для нейтралізації домашніх алергенів
Пил і пилові кліщі в ньому є практично скрізь і завжди, тому все, що людині під силу, – це зменшити їхню кількість. Якщо концентрація кліщів < 100 штук на грам пилу, то алергія в більшості людей не виникає. Значно зменшити кількість пилових кліщів у приміщенні можна за допомогою сучасних хімічних препаратів, наприклад Аллервег спрею.
Аллервег спрей рекомендується використовувати для обробки речей і тих місць у приміщеннях, де зазвичай збирається найбільше пилу. При розпиленні компоненти спрею (бензилбензоат, гіпромелоза, ізопропілміристат та полівініловий спирт) зв’язують і нейтралізують у повітрі та на різних поверхнях алергени пилу, зменшуючи ризик їх вдихання. Аллервег спрей доцільно використовувати як доповнення до терапії симптомів при бронхіальній астмі та для боротьби з алергічним ринітом, він запобігає загостренню та прогресуванню алергії, допомагає зменшити її симптоми. Аллервег спрей має нейтральний запах, не залишає плям, а його активні компоненти діють до 6 місяців. А для замочування постільної білизни та одягу перед пранням є сенс використовувати ще й емульсію Аллервег – це перешкоджає накопиченню в тканинах алергенів протягом місяця.