Профілактика пролежнів у домашніх умовах
Що таке пролежень?
Пролежень – це некроз м’яких тканин, що розвивається внаслідок постійного їх стискання, через що знижується нормальний кровообіг, настає кисневе голодування та порушуються захисні властивості шкіри. Через тертя, зміщення та набряк шкірних покривів вони травмуються і виникає сприятливе середовище для бактеріального зараження, розвитку запальних процесів та омертвіння. При цьому зачіпаються різні шари шкіри, м’язи й навіть кістки.
Пролежні виникають у людей, які внаслідок хвороби тривалий час не змінюють положення тіла: перебувають у комі, паралізовані внаслідок інсульту або з інших причин, після перенесених операцій, а також у тих, хто змушений багато часу проводити в інвалідному візку.
Найчастіше пролежні утворюються в ділянках крижів, сідниць, на п’ятах, потилиці, ліктях та колінах.
Першою ознакою пошкодження тканини є невелике почервоніння на ураженій ділянці, з’являються свербіння та сухість шкіри. При цьому вона може бути більш щільною або, навпаки, м’якшою. Температура цієї ділянки може відрізнятися від температури решти тіла.
На другій стадії розвитку пролежнів з’являються пухирі та виразки, але підшкірна клітковина при цьому ще не пошкоджена. Третій етап – коли шкіра уражена по всій товщині, але м’язи та кістки ще не порушені. На четвертій стадії утворення пролежнів пошкоджені м’язи, кістки та зв’язки. Трапляються також пошкодження, які не можна віднести до тієї чи іншої стадії, оскільки глибину ураження тканин визначити неможливо через те, що вони вкриті струпом.
Що сприяє утворенню пролежнів?
Найчастіше причинами утворення пролежнів при обмеженій рухливості є:
- травми та садна шкіри;
- недостатня гігієна тіла;
- недостатньо часта зміна положення тіла;
- погано заправлене ліжко (складки на простирадлі, крихти тощо);;
- тверде спальне місце (недостатньо м’який матрац);
- недостатньо часта заміна постільної білизни;
- порушення природної вологості шкіри – надмірна сухість або підвищена вологість шкіри через посилене потовиділення..
Ризик розвитку пролежнів підвищується за наявності таких факторів:
- цукровий діабет;
- зайва вага;
- нетримання сечі та калу;
- анемія;
- мимовільні спазми м’язів;
- зневоднення організму;
- неправильне харчування, зокрема дефіцит білка.
Профілактика пролежнів
Щоб запобігти появі пролежнів у людей з обмеженою рухливістю, необхідно дотримуватися певного алгоритму профілактики:
- Постійно спостерігати за шкірою людини, особливо у місцях здавлювання.
- Регулярно змінювати положення тіла хворого (по можливості кожні 2-3 години).
- Обмежити стискання шкірних покривів. Якщо з’явилися перші ознаки пролежнів, слід змінити положення тіла хворого так, щоб він лежав або сидів без тиску на запалену ділянку.
- Коли хворий лежить на боці, під злегка зігнуту верхню ногу від пахвинної ділянки до стопи слід поміщати подушку.
- Бажано відмовитися від гумових та клейончастих підкладок, оскільки вони зминаються та перетискають шкіру, не пропускаючи до неї повітря.
- Слідкувати, щоб постільна білизна не була вологою і тим паче мокрою.
- Уникати травмування шкіри, зокрема через подряпини (у хворого мають бути коротко пострижені нігті).
- Користуватися спеціальними засобами: протипролежневими матрацом та подушкою, спеціальними підкладками та наматрацниками, килимками, колом від пролежнів та пристосуваннями для плавного переміщення хворого.
- Активізувати лежачу людину, наскільки це можливо: не виконуйте замість хворого дії, які йому самому під силу.
- Забезпечити ретельний догляд за шкірою: делікатне очищення за допомогою спеціальних засобів.
- Стимулювати шкіру масуванням, бажано з використанням спеціальних засобів (не можна користуватися спиртом, оскільки це може призвести до пересушування шкіри).
- • Подбати про дієту підопічного: організм має отримувати всі необхідні поживні речовини, вітаміни та мікроелементи. Якщо з’являться пролежневі зміни, тимчасово треба перейти на високобілкову дієту. Слід обмежити споживання солодощів, тваринних жирів та солі.
Профілактика утворення пролежнів за допомогою пов'язок Aple
Щоб зменшити тиск на шкіру та тканини під нею, в місцях можливих пролежнів використовуйте повітропроникну гідроколоїдну стерильну пов’язку Алпе ПримаДерм Прозорий. Вона створить необхідну амортизацію, захистить шкіру від проникнення вологи та мікроорганізмів. Цю пов’язку можна не знімати до 7 днів.
Якщо незважаючи на всі зусилля щодо профілактики пролежнів під час догляду за тяжкохворими, пошкодження шкіри та рани таки з’явилися, прискорити процес загоєння після хірургічної та медикаментозної обробки допоможуть й інші стерильні пов’язки Алпе ПримаДерм.
При рясному ексудаті (рідині в рані) використовуються пов’язки з альгінатом кальцію.
- Стерильна абсорбуюча пов’язка Алпе ПримаДерм з альгінатом кальцію та іонами срібла (Ag). Цей засіб для місцевого лікування пролежнів випускається у різних розмірах та містить альгінат, який добре вбирає рідину, а також сприяє контролю незначних кровотеч у поверхневих ранах. Пов’язка підтримує вологе середовище рани для оптимального загоєння. Іони срібла захищають рану від хвороботворних мікроорганізмів.
- Високовбираюча стерильна пов’язка Алпе ПримаДерм з альгінатом кальцію. Призначена для лікування ран різного розміру з помірною чи великою кількістю ексудату. Волокна пов’язки реагують із солями натрію крові та секретом рани, перетворюючись на гідрофільний гель, який заповнює рану та підтримує в ній вологе середовище, прискорюючи процес загоєння. Показана для часткового та повного заміщення шкіри не тільки при пролежнях, а й при виразках ніг (трофічних та діабетичних), поверхневих ранах різного походження.
- Алпе ПримаДерм Гідроколоїдний (пов’язка) застосовується при помірній та низькій ексудації. Створює сприятливі умови для прискореного загоєння ран, сприяє розчиненню відмерлих тканин. Зменшує ймовірність інфікування. Не прилипає до рани, тому зміна пов’язки відбувається безболісно для пацієнта. Цю пов’язку також можна застосовувати як захист від пошкоджень до виникнення пролежнів та за початкових ознак їх появи. Випускається у різних розмірах, тому можна вибрати оптимальний для повного закриття рани
- Алпе ПримаДерм Прозорий використовується для лікування пролежнів на стадії загоєння, коли рана вже вкрилася тонким епітелієм. У цьому випадку пов’язка буде добрим захистом ніжних тканин.