Фізичні навантаження, регулярні тренування та активний спосіб життя дуже корисні для будь-якої людини. Але існує й зворотний бік медалі – високий рівень ризику отримання травми. Розтягнення, забій або просто перенапруження м’язової тканини може бути раптовим як у спортивному залі, так і на гімнастичному килимку. Спортивні травми небезпечні серйозними ускладненнями, тому дуже важливо одразу отримати медичну допомогу та звернутися до лікаря.
Подібні травми переслідують не лише спортсменів, котрі постійно мають великі фізичні навантаження. Тому кожному необхідно знати, які бувають травми, що робити, якщо з’явилися болісні відчуття, і якими препаратами можна ефективно та швидко полегшити наслідки травми.
Які бувають травми та причини їх виникнення
Спортивна травма є неминучим складником активних фізичних навантажень. Останніми роками дедалі більше людей приділяють особливу увагу здоров’ю, виявляючи інтерес до спорту. Слід пам’ятати, що спорт не тільки сприяє зміцненню здоров’я, а й тісно пов’язаний із травмами. Найчастіше спортсмени схильні до травм гомілкостопа, коліна, плечей чи рук; розтягування м’язових тканин спини; ушкоджень зв’язок у колінних суглобах; ушкодження сухожиль; ушкодження бічних зв’язок коліна. Загалом спортивні травми за характером можна класифікувати на кілька категорій:
- первинна травма, що виникає через різкий рух або падіння;
- травма від надмірних навантажень, що виникає через незвично велику дозу фізичного навантаження на організм, м’язи та зв’язки;
- повторні травми або рецидиви, які виникають внаслідок неповного відновлення тканин у місцях старих травм. Відбуваються ж травми, як правило, через:
- недостатню розминку (тобто через поганий розігрів м’язів);
- неправильну техніку виконання вправ;
- надмірні навантаження та перенапруження м’язів;
- зовнішні пошкодження зв’язок та суглобів внаслідок падіння, зіткнення, удару.
У більшості випадків травму можна звести до мінімуму, дотримуючись техніки безпеки та розумного контролю навантажень. Однак, що робити, якщо все ж таки не вдалося уникнути травми?
Що робити, якщо отримали травму
Насамперед необхідно оцінити свій стан: гострий чи тупий біль, наявність припухлості чи набряку, почервоніння чи синця.
Слід негайно звернутися до лікаря:
- за підозри на перелом;
- за відсутності рухливості у пошкодженому суглобі;
- за наявності гематоми діаметром понад 5 см;
- за наявності гострого болю в голові або животі після травми;
- якщо в зоні пошкодження відсутня чутливість.
При легких спортивних травмах необхідно знерухомити пошкоджений суглоб і обробляти пошкоджене місце протизапальним гелем або кремом кілька разів на день. Для зняття болю та запалення застосовують нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), наприклад, ви можете вибрати гель або спрей ДИП ФРІЗ на основі рацемічного ментолу (левоментолу), який має охолоджувальні, знеболювальні, протизапальні та протинабрякові властивості.
ДИП ФРІЗ – один з найбільш ефективних охолоджувальних засобів при спортивних травмах, а також може використовуватися при хронічних захворюваннях, таких як бурсит або тендовагініт. Він миттєво знімає біль після нанесення на місце травми і дає приємний охолоджувальний ефект. Гель Діп Фріз, згідно з клінічними дослідженнями, допомагає у таких ситуаціях: розтягнення зв’язок; забій, гематоми, незначні спортивні травми; перевтома м’язів та суглобів; болісні відчуття у м’язових тканинах.
У поєднанні з м’яким спортивним масажем ДИП ФРІЗ здатен полегшити біль від травми та зменшити симптоматичні причини болів у попереку, ревматичних болів, люмбаго, ударів, судом та розтягувань.
Гель потрібно наносити легкими масажними рухами на травмовану ділянку 3-4 рази на день. Під час застосування гелю накладати бинти, пластирі чи бандажі не потрібно.