У чому ризик знеболювальних і протизапальних препаратів для сухожиль?

Побутує думка, що перелом кістки – це серйозно. Треба звертатися до травматолога, інколи робити операцію і кілька місяців жити в стані дискомфорту через те, що рука або нога у гіпсі. А як щодо пошкодження сухожиль або зв’язок? Це нібито не так страшно. Насправді ж їх травма спричиняє набряк, запалення та біль, а при хронізації процесу одужання триватиме так само довго, як і після перелому кістки. Щоб уникнути затяжного патологічного процесу у сухожиллях і зв’язках, потрібно дотримуватися певних застережень.

Маскування ураження тканин

Коли болить коліно, стопа, плече тощо, багато людей починають приймати нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) та інші знеболювальні. Дуже зручно: ковтнув таблетку – і можеш знову працювати або тренуватися. Біль зник, тому люди рухаються у звичному режимі. Проте такі ліки часто лише притулюють больові відчуття, маскують їх. Це небезпечно, бо пошкодження м’яких тканин ще не минуло, а посилене навантаження у слабкому місці може призвести до мікророзривів і навіть розривів сухожиль і зв’язок. У такому випадку доведеться довго сидіти на лікарняному…

Якщо десь щось болить, треба обмежити фізичні навантаження і приймати призначені лікарем протизапальні і знеболювальні засоби лише в стані спокою. Причому приймати їх можна обмежений період часу і тільки після їди, бо вони мають серйозні побічні ефекти. Крім того, слід брати до уваги, що у наукових дослідженнях доведено: такі препарати можуть гальмувати відновлення пошкоджених сухожиль і зв’язок.

Популярні засоби пригнічують відновлення сухожиль

НПЗЗ призначають при гострому запаленні і болю в сухожиллях коротким курсом. Чому потрібна така обережність? Тому що НПЗЗ згубно впливають не лише на шлунково-кишковий тракт і серцево-судинну систему, а й перешкоджають процесам відновлення ткнин. Це було доведено в дослідженні американських науковців1. Вони вивчали, як відбувається відновлення сухожиль після розривів на тлі застосування різних НПЗЗ впродовж 14 днів (ібупрофен, парацетамол, напроксен, піроксикам, целекоксиб та валдекоксиб). Виявилося, що напроксен, піроксикам і особливо новітні протизапальні засоби коксиби значно порушують відновні процеси в сполучній тканині. Сухожилля після прийому НПЗЗ виглядали надто тонкими і розривалися навіть від незначного навантаження. У іншому дослідженні аналогічні результати були отримані щодо індометацину і того ж целекоксибу – вони перешкоджають загоєнню сухожиль2.

Учені вважають, що НПЗЗ заважають відновленню сухожиль, бо зменшують у місці ураження вміст білка-колагену – порушують процеси його дозрівання та утворення структур, які підтримують сухожилля. А саме від достатньої кількості кількості та якості колагену напряму залежать міцність та еластичність цих тканин.

Альтернатива з колагеном і лікарськими рослинами

Отже, непоміркований прийом НПЗЗ може призвести до гальмування відновлення сухожиль, їх потоншання, що створить ризик розривів у недалекому майбутньому. Щоб зменшити ймовірність такого сценарію, слід звернути увагу на засоби, які містять природні сполуки, корисні для сухожиль і зв’язок.

Приміром, збалансований комплекс Флекстра Адванс від SCHONEN сприяє прискоренню їх відновлення та зміцнення після травм. До його складу включено спеціалізований колаген PEPTIPLUS XP, який покращує структуру і функції саме сухожиль і зв’язок, а також стандартизовані екстракти протизапальних лікарських рослин (босвелії, куркуми і гарпагофітуму). Застосування Флекстра Адванс не лише чудово допомагає сухожиллям загоюватися, а й дає змогу зменшити прийом потенційно шкідливих НПЗЗ..

Реклама. Флекстра Адванс не є лікарським засобом. Є застереження. (див. інструкцію). DMUA.FLEX.24.06.01

1. Scott T Ferry, Laurence E Dahners, Hessam M Afshari, Paul S Weinhold. Affiliations expand. The effects of common anti-inflammatory drugs on the healing rat patellar tendon PMID: 17452512 DOI: 10.1177/0363546507301584. Am J Sports Med. 2007 Aug;35(8):1326-33. doi: 10.1177/0363546507301584. Epub 2007 Apr 23.

2. David B Cohen, Sumito Kawamura, John R Ehteshami, Scott A Rodeo. Indomethacin and celecoxib impair rotator cuff tendon-to-bone healing. Am J Sports Med. 2006 Mar;34(3):362-9. doi: 10.1177/0363546505280428. Epub 2005 Oct 6.