Зуби мудрості: подарунок або “зайва” проблема?
Зміна молочних зубів постійними буває досить проблематичною і болючою. Коли цей процес завершено, ми видихаємо з полегшенням. Але згодом отримуємо ще один неприємний сюрприз – зуби мудрості. Це останні корінні зуби, які в середньому починають рости у віці 17-25 років.
У далекому минулому предки сучасної людини могли мати до 12 зубів мудрості, але в процесі еволюції потреба в них відпала. Нам уже не потрібно жувати надто тверду і жорстку їжу, тому особливості щелепно-лицьового апарату сильно змінилися. У роті людини тепер просто менше місця для «додаткових» зубів. З цим фактом пов’язане те, що, почавши зростати, зуби мудрості можуть тіснити інші, рухатися не вгору, а в боки. Це може спричинити гострий біль і зрештою видалення зубів мудрості.
Що таке зуби мудрості?
Дорослі зазвичай мають до 32 зубів. Останні чотири зуби, що ростуть у задній частині ясен, по одному в кожному кутку щелепи, відомі як зуби мудрості. Їх називають так, бо вони з’являються набагато пізніше, ніж інші, і збільшують загальну кількість корінних зубів, призначених для подрібнення їжі (молярів), до дванадцяти. Хоча зуби мудрості зазвичай з’являються у віці від 17 до 25 років, у деяких людей вони можуть не зростати протягом багатьох років або навіть не з’явитися зовсім.
Чому зуби мудрості завдають стільки болю?
У період, коли починають з’являтися зуби мудрості, рот людини зазвичай уже містить 28 зубів. У багатьох дорослих вони вже повністю заповнюють щелепу, і для зубів мудрості просто не вистачає місця. В результаті зуб мудрості, що росте, «натикається» на сусідній моляр, фіксується до нього під кутом і припиняє рости.
Біль може бути пов’язаний з кількома причинами:
- Якщо зуб мудрості прорізався тільки частково, ясна можуть інфікуватися, що зумовлює запалення і біль. Цей процес відомий як перикороніт.
- Навколо зуба мудрості, що прорізався, і другого моляра може утворитися осередок інфекції, що називається абсцесом.
- Складно підтримувати гігієну зуба мудрості, що прорізався частково (зубною щіткою його іноді не дістанеш), тому він може почати руйнуватися через карієс, що також спричиняє біль.
Як доглядати за зубами мудрості, що ростуть?
Нерідко зуби мудрості, які ще не прорізалися, викликають дискомфорт. Використання антибактеріальної рідини для полоскання рота, що містить хлоргексидин, може допомогти заспокоїти біль у яснах.
Якщо ж біль не минає, рекомендується звернутися до стоматолога, який призначить рентген щелепи, щоб переконатися, що зуби мудрості ростуть правильно і не зачіпають сусідні моляри. Якщо проблема все ж буде виявлена, то стоматолог може порекомендувати видалити один або кілька зубів мудрості.Причини видалення зуба мудрості зазвичай такі:
- Зуб ніколи не виросте правильно, якщо в щелепі недостатньо місця
- Зуб з’явився лише частково, і, оскільки важко підтримувати його гігієну, він може почати руйнуватися
- Зуби мудрості створюють сильний дискомфорт або болять.
Немає сенсу терпіти зубний біль. Тому в процесі болісного зростання зубів мудрості або після їх видалення можна приймати знеболювальне. Зараз з цим добре допомагають лікарські препарати з групи НПЗЗ (ібупрофен або німесулід).
Аффида Форт німесулід
Аффида Форт німесулід – препарат, призначений для усунення гострого та хронічного болю, а також менструального болю. Проявляє протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дію. Швидко діє завдяки формі випуску у вигляді швидкорозчинних у воді гранул. Має апельсиновий смак.
Аффида Форт німесулід. РП №UA/12718/01/01 від 11.10.2017 №1246. Інформація про лікарський засіб для спеціалістів сфері охорони здоров’я. Відпускается за рецептом врача.