Лікування опіків І і ІІ ступенів у домашніх умовах – практичні поради

Опік – це травма шкіри та глибших тканин, що виникає внаслідок високотемпературного, хімічного, електричного чи радіаційного впливу..

Причини та різновиди опіків1

Залежно від причин виділяють:

– термічні опіки, спричинені впливом високих температур. Зазвичай це опіки окропом (гарячими рідинами) та парою, гарячими предметами, речовинами або відкритим полум’ям;

– хімічні опіки, що виникають внаслідок дії на шкіру або слизові оболонки хімічних речовин;

– опіки внаслідок дії електричного струму. Зазвичай такі травмування пов’язані з використанням домашніх електроприладів або професійною діяльністю;

  – променеві опіки як результат ультрафіолетового, інфрачервоного та іонізуючого випромінювання. Найбільш поширені ультрафіолетові опіки шкіри через тривале перебування на сонці..

Ступені тяжкості опіків

Щоб правильно підібрати схему лікування опіків, визначають глибину і площу пошкоджень, тобто ступінь опіків. Чим більша площа і глибші ушкодження тканин, тим тяжчою є травма.

І ступінь – уражений лише верхній шар епідермісу. Госпіталізація потрібна в разі ураження понад 10% шкіри, якщо уражена голова людини або постраждалий старше 60 років. В інших випадках лікування проводять у домашніх умовах.

ІІ ступінь – уражені всі шари епідермісу.

ІІІ ступінь – уражений епідерміс та дермальний шар, що лежить під ним, спостерігається омертвіння всієї товщі шкіри.

IV ступінь – глибокі пошкодження шкіри та підшкірних структур (сполучної тканини, м’язів, кісток), обвуглювання тканин. Потрібна термінова допомога лікарів, лікування лише стаціонарне.

Симптоми при опіках І-ІІ ступеня

Опіки І ступеня, що вважаються поверхневими, мають низку характерних ознак: набряклість, почервоніння шкіри, інтенсивний біль, але пухирів немає. У разі опіку ІІ ступеня є ті ж самі ознаки, а ще верхній шар шкіри повністю гине та відшаровується, при цьому утворюються пухирі, заповнені прозорою рідиною. Біль у цій стадії ще більш виражений.

Грамотне надання першої допомоги при опіках2

При значних опіках (IIІ-ІV ступеня) необхідно припинити дію того фактора, що їх спричинив, і негайно викликати швидку допомогу. Допомога при термічному опіку І-ІІ ступеня може бути надана близькими людини за місцем її проживання:

Допомога при термічному опіку І-ІІ ступеня може бути надана близькими людини за місцем її проживання:

– потримати постраждалу ділянку під холодною водою хвилин 15 або зробити прохолодний вологий компрес;

– у разі потреби дати потерпілому знеболювальний засіб;

– обробити опік розчином лідокаїну чи новокаїну;

– накласти мазеву або гідроколоїдну пов’язку.

При хімічному опіку:

– зняти одяг, на якому може залишитися хімічна речовина, що спричинила опік;

– промити шкіру проточною водою щонайменше 25 хвилин;

– при ураженні кислотою опік промити 2-3% розчином харчової соди; при ураженні лугом – 1-2% розчином лимонної, борної або оцтової кислоти;

– накласти не тугу суху та стерильну пов’язку з марлі або бинта;

– за необхідності дати потерпілому знеболювальне.

При електричному опіку:

– припинити вплив струму (витягти шнур із розетки, відштовхнути людину від джерела струму);

– укласти потерпілого на рівну поверхню і підняти його ноги вище голови;;

– ушкоджені ділянки покрити стерильним бинтом, щоб запобігти інфікуванню рани.

Стадії і методи лікування опіків

Лікувати опіки І-ІІ ступеня тяжкості можна в домашніх умовах, і вони загоюються протягом 7-10 днів і 2-3 тижнів відповідно.
Порядок надання медичної допомоги:

 – знеболювання;

– обробка опікової поверхні;
– перев’язка.

Чим швидше буде оброблено опік І-ІІ ступеня, тим краще. Для початку можна застосувати знеболювальні препарати для місцевої анестезії. Потім рану обережно очищають від забруднень та уривків епідермісу і обробляють розчинами антисептиків (наприклад, водним розчином хлоргексидину біглюконату). Після цього накладають спеціальну опікову пов’язку.

Якщо є великі пухирі, слід видалити з них рідину шляхом проколу – епідерміс не зрізають. Дрібні пухирці проколювати не обов’язково. Потім використовують мазь від опіків з антибіотиками, щоб уникнути нагноєння та пом’якшити краї рани. Після цього на рану накладають опікову пов’язку, яка захистить її поверхню від зовнішніх впливів та інфікування.
На першій стадії лікування опіків І та ІІ ступеня ставиться завдання запобігання первинному та подальшому інфікуванню рани. На другій стадії важливо забезпечити відведення ексудату з рани, при цьому дуже важливі гігроскопічні властивості пов’язок, що застосовуються. На третій стадії слід забезпечити максимальний захист рани для повноцінної регенерації тканин.

Ймовірні ускладнення і наслідки

Опіки I і II ступеня зазвичай не становлять серйозної небезпеки. Скільки вони загоюються, залежить від індивідуальних особливостей шкіри людини. Зазвичай це триває від тижня до кількох місяців. Лише у поодиноких випадках після опіку ІІ ступеня залишаються рубці та шрами.
При опіках III та IV ступеня, коли уражені значні ділянки шкіри, можливі такі ускладнення, як дерматит, екзема, трофічні виразки. Після загоєння ран часто залишаються рубці. У разі приєднання бактеріальної інфекції можливі гнійні ускладнення аж до гангрени.

Алпе Примадерм для лікування опіків ІІ ступеня

При невеликих опіках І ступеня навряд чи стане у пригоді пов’язка, навіть при опіках ІІ ступеня з невеликими закритими пухирцями вона може не знадобитися. Однак якщо опіком вражена ділянка шкіри в місці, де вона натирається або торкається різних поверхонь, рана може піддатися інфікуванню. Для таких ділянок може знадобитися пов’язка.
Добрим захистом у цьому разі буде пов’язка Алпе ПримаДерм Гідроколоїдний. Вона має повітропроникний та водовідштовхувальний зовнішній шар, що перешкоджає інфікуванню. Ця пов’язка підтримує вологе середовище і тим самим прискорює загоєння пошкоджених тканин. Також вона сприяє розчиненню та видаленню відмерлих тканин, зменшує ризик появи гіпертрофічних рубців при загоєнні.

10cм*10cм, Алпе ПримаДерм Гідроколоїдний пов’язка, (Alpe PrimaDerm Hydrocolloid Dressing), SCHONEN

112.00 
  • Стерильна пов’язка з гіпоалергенного гідроколоїдного матеріалу із зовнішньою прозорою клейкою плівкою
  • Підтримує вологе середовище, яке прискорює загоєння ран
  • Перешкоджає проникненню бактерій та вірусів
  • Має повітропроникний та водовідштовхувальний шар

А коли рана вже загоюється, можна застосовувати пов’язку Алпе ПримаДерм Прозорий, щоб створити добрі умови для подальшого захисту та загоєння ураженої ділянки.

10cм*10см, Алпе ПримаДерм Прозорий пов’язка, (Alpe PrimaDerm Transparent Dressing), SCHONEN

95.00 
  • Стерильна пов’язка з гіпоалергенного гідроколоїдного матеріалу із зовнішньою прозорою клейкою плівкою
  • Підтримує вологе середовище, яке прискорює загоєння ран
  • Перешкоджає проникненню бактерій та вірусів
  • Має повітропроникний та водовідштовхувальний шар

Пов’язки Алпе ПримаДерм Гідроколоїдний та Алпе ПримаДерм Прозорий вироблені з гіпоалергенного матеріалу, тому мають гарну біосумісність зі шкірою людини. Вони не прилипають до рани та знімаються без болю, що важливо для комфортної зміни пов’язки.
Спосіб застосування також є простим та комфортним: ретельно очистіть шкіру навколо рани, дайте шкірі висохнути, вийміть пов’язку з паперового пакетика та накладіть на пошкоджену ділянку. Після накладення пов’язки рекомендується нагріти її поверхню теплом руки для кращого прилипання до шкіри навколо рани.
Нагадуємо про важливість ознайомлення з інструкцією із застосування пов’язок та звернення до лікаря у разі необхідності.
Будь ласка, прочитайте рекомендації МОЗ України щодо надання першої допомоги при термічних опіках за посиланням:https://moz.gov.ua/article/health/jak-nadati-pershu-dopomogu-pri-termichnih-opikah

Реклама. Не є лікарським засобом. Має застереження. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкцією із застосування медичного виробу та проконсультуватися з лікарем.
DMUA.ALP.23.11.01

1.    Schaefer TJ, Szymanski KD. Burn Evaluation and Management. 2023 Aug 8. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 28613492.
2.    https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/burns

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *